Wiedźmin. Tom 2. Miecz przeznaczenia

„Miecz przeznaczenia” to drugi w kolejności po „Ostatnim Życzeniu” zbiór opowiadań jednego z najbardziej poczytnych polskich pisarzy z gatunku fantastyki, Andrzeja Sapkowskiego. Odnajdziemy w nim sześć opowiadań, które przybliżają Czytelnikowi nie tylko sylwetki głównych bohaterów – Geralta z Rivii, Yennefer z Vengerbergu, Ciri oraz Jaskra, ale także dopełniają obraz świata przedstawionego o kolejne wątki. W drugim tomie opowiadań odnajdziemy następujące historie:

  • „Granica możliwości”,
  • „Okruch lodu”,
  • „Wieczny ogień”,
  • „Trochę poświęcenia”,
  • „Miecz Przeznaczenia”,
  • „Coś więcej”.

Wiedźmin, a moralne dylematy

Główny bohater sagi znany jest, poza odwagą i męstwem z tego, że w swoich podróżach kieruje się bardzo silnym kompasem moralnym, co często wpędza go w kłopoty. Nie inaczej jest w przypadku przytoczonych tutaj historii.

W opowiadaniu „Granica możliwości”, Geralt spotyka jedynego w swoim rodzaju złotego smoka i pomaga ochronić go od zagłady. Kolejne opowiadanie jest poświęcone w dużej mierze prawdziwej miłości Geralta. Czarodziejka Yennefer miotana przez sprzeczne emocje nie może się zdecydować, czyje uczucie ma odwzajemnić – potężnego czarodzieja Istreda czy walecznego wiedźmina.

Historia „Wieczny ogień” to klasyczny przykład szpiegowskiej historii. Geralt z Rivii wraz ze swoim przyjacielem, bardem i poetą Jaskrem usiłuje rozwikład zagadkę tajemniczego dopplera, który potrafi przyjmować dowolną postać. Towarzysze usiłują także pojednać ze sobą syrenę i zakochanego w niej księcia, który wynajmuje wiedźmina, aby ten zbadał, dlaczego poddanie coraz częściej nie wracają z połowów.

Ostatnie dwie historie – „Miecz Przeznaczenia” oraz „Coś więcej” to przygody Geralta w lesie Brokilon, dokąd wiedźmin wyrusza, jako poseł. Na skutek zbiegów okoliczności i działania losu, wiedźmin odnajduje księżniczkę Cintry, Ciri, z którą związał się Prawem Niespodzianki.

Czego oczekiwać po historiach Andrzeja Sapkowskiego?

Opowiadania o wiedźminie Geralcie z Rivii to coś znacznie więcej, niż wartka akcja i widowiskowe sceny walki – choć tych oczywiście nie brakuje. Cała saga to przede wszystkim przenikliwa analiza społeczeństwa. Autor potrafi dostrzec wszystkie odcienie szarości w występujących postaciach. W książkach Andrzeja Sapkowskiego nie ma postaci jednoznacznie złych lub dobrych, nie wyłączając głównego bohatera. Każde z przytoczonych w Wiedźmin. Tom 2. Miecz przeznaczenia opowiadaniach pozostawia Czytelnika w zawieszeniu i oczekiwaniu na więcej (https://www.taniaksiazka.pl/wiedzmin-tom-2-miecz-przeznaczenia-andrzej-sapkowski-p-1314164.html).

Konkluzje bardzo często odbiegają od utartych schematów literackich, a autor dobitnie pokazuje, że szlachetność, przyjaźń i dobro to wyjątkowo rzadkie cechy i na ogół odnajdujemy je u obcych ludzi, po których zaupełnie byśmy tego nie oczekiwali.

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com